Ugrás a fő tartalomra

Az öt tibeti jógagyakorlat

jóga
Az öt (valójában hét) tibeti jógagyakorlatot Peter Kelder: A fiatalság forrása (I-II.) című könyve által ismerte meg a világ 1939-ben.
A könyv legújabb kiadása már dvd melléklettel jelent meg, ám e nélkül is jól értelmezhető a rítusok leírása. A tartalom jelentős részét történetek teszik ki, érdekfeszítő és hasznos olvasmány.

Az első rítus:


öt tibeti jógagyakorlat

Az első rítus nagyon egyszerű. Mozdulatait a gyerekek is gyakran végzik játék közben. Célja az energiaáramlás felgyorsítása. Amit tennünk kell, csupán annyi, hogy felállunk és kinyújtott két karunkat oldalt vállmagasságig emeljük. Ezután kezdjünk el saját tengelyünk körül forogni egészen addig, amíg enyhén el nem szédülünk. Nagyon fontos, hogy a forgást balról jobbra végezzük. (Ha egy órát számlapjával felfelé a földre helyezünk, akkor a mutatók járásával megegyező irányban)
Felnőtt emberek kezdetben nem képesek hatnál több alkalommal körbeforogni anélkül, hogy nagyon el ne szédülnének. Kezdőnek nem is szabad többel próbálkoznia. Ha úgy érezzük, hogy a szédülés megszüntetésére legjobb lenne leülnünk vagy lefeküdnünk, mindenképpen tegyük meg. Idővel egyre több forgásra leszünk képesek.

A második rítus:


öt tibeti jógagyakorlat

A következő rítus az eddiginél erőteljesebb működésre ösztönzi a hét energiacentrumot. Feküdjünk le hanyatt a földre, vastag szőnyegre, vagy nem túl kemény talajra. Két karunkat helyezzük kinyújtva szorosan magunk mellé, tenyerünk nézzen lefelé, az ujjainkat zárjuk össze. Emeljük fel a fejünket annyira, hogy állunk szinte fúródjon bele mellkasunkba, ugyanakkor kinyújtott lábainkat is emeljük fel úgy, hogy merőlegesek legyenek a talajra. Ha tudjuk, emeljük lábainkat még tovább a fejünk irányába, de térdünket továbbra se hajlítsuk be.
Azután fejünket és lábunkat egyidejűleg lassan engedjük vissza a talajra. Lazítsuk el izmainkat, majd ismételjük meg a rítust.
A gyakorlatok során vegyünk fel egy állandó légzési ritmust: lélegezzünk be, amikor a fejünket és lábainkat felemeljük, és ki, amikor visszaengedjük őket a talajra. Az ismétlések közti szünetben a lazítás alatt se zökkenjünk ki ebből a ritmusból. Minél mélyebben lélegzünk, annál jobb.

A harmadik rítus:


öt tibeti jógagyakorlat

A harmadik rítust közvetlenül a második után kell csinálni.
Térdeljünk le a földre, a felsőtestünk maradjon egyenes, két karunk a törzs mellett, kezünk a combunkon. Most hajtsuk fejünket előre úgy, hogy állunk szinte a mellkasunkba fúródjon. Azután finoman hajtsuk hátra a fejünket és a nyakunkat, amennyire csak tudjuk, úgy, hogy gerincünk alkosson boltívet. Eközben kapaszkodjunk a combunkba támaszért. Térjünk vissza a kiinduló helyzetbe és kezdjük a rítust elölről.
Akárcsak a második rítusnál, itt is ügyelni kell a szabályos légzésre. Hátrahajlásnál lélegezzünk be, a kiegyenesedésnél pedig ki. Szívjunk annyi levegőt a tüdőnkbe, amennyit csak tudunk. Hogy figyelmünket ne vonja el semmi, összpontosíthatunk csukott szemmel.


A negyedik rítus:


öt tibeti jógagyakorlat

A negyedik rítus első látásra nehéznek tűnik, de egy hét után már könnyedén el lehet végezni.
Üljünk le kinyújtott lábakkal a földre, lábfejeink kb harminc cm távolságban legyenek egymástól. A derekunk maradjon egyenes, és helyezzük két tenyerünket a csípőnk mellé a földre. Ezután hajtsuk a fejünket előre, amíg állunk nem érintkezik a mellkasunkkal. Most pedig engedjük, hogy a fejünk olyan mélyre visszaereszkedjen, amennyire csak lehet, és ezzel egy időben tenyerünkre támaszkodva emeljük el a törzsünket a földtől, úgy, hogy a térdünk behajlik, de a karunk nyújtva marad. Törzsünk alkosson egyenes vonalat felső lábszárunkkal, a talajjal párhuzamosan. Karunk és alsó lábszárunk viszont legyen függőleges a talajra. Ha ezt a helyzetet felvettük, feszítsük meg összes izmainkat. Végül lazítsuk el izmainkat és térjünk vissza a kiinduló ülőhelyzetbe. Kicsit pihenjünk, mielőtt megismételjük a gyakorlatot.
Ezúttal is nagyon fontos a helyes légzés. Amikor felemeljük testünket, mélyen lélegezzünk be. Tartsuk benn a levegőt amíg izmainkat feszítjük, a talajra való visszaereszkedés közben pedig teljesen engedjük ki a levegőt. Az ismétlések közti pihenő alatt is tartsuk magunkat ehhez a légzési ritmushoz.

Az ötödik rítus:


öt tibeti jógagyakorlat

Az ötödik rítus kiindulóhelyzetéhez egy kinyújtott karú, fekvőtámasz szerű pozíciót kell felvennünk. Ehhez ereszkedjünk a talajra úgy, hogy csak a lábujjunk és tenyerünk támaszkodjon a földre, és így tartsuk meg magunkat a levegőben. A két tenyér és a két lábfej egymástól való távolsága egyaránt hatvan cm körüli legyen. Karjaink és lábaink legyenek kinyújtva. Ebben a pozícióban karunk merőleges a talajra, a gerinc homorúan meghajlik, és a test a vállak és a lábfej között szinte lóg a levegőben.
Ezután finoman hajtsuk a fejünket hátra, majd emeljük meg törzsünket úgy, hogy csípőnk elinduljon felfelé, amíg testünk egy fordított V alakját veszi fel. Ugyanakkor fejünket hajtsuk előre, állunk pedig érintkezzen a mellkasunkkal. Majd térjünk vissza a kiindulóhelyzetbe, és kezdjük elölről a gyakorlatot.
Ez a rítus egyike a legkönnyebbeknek. Ha gyakorlottságra teszünk szert benne, a visszaereszkedést próbáljuk meg úgy csinálni, hogy testünket a fordított V helyzetből hagyjuk majdnem a földig süllyedni. Izmainkat egy pillanatra feszítsük meg a fordított V pozícióban, majd a leeresztett pozícióban is.
Az ismert légzési metódust kell itt is alkalmazni. Mélyen lélegezzünk be, miközben testünket felemeljük, és engedjük ki a levegőt, amint testünket leeresztjük.

A gyakorlatok jótékony hatással vannak a merev ízületekre és erősítik az izmokat. De nem ez az elsődleges céljuk, hanem az, hogy az energiaközpontok forgási sebességét normalizálják, vagyis egy egészséges, huszonöt év körüli személyben meglévő természetes állapotot hozzanak létre. Az ilyen emberben az összes energiaforgó egyforma sebességgel mozog.
Kezdetnek elég, ha az első héten mindegyiket háromszor végezzük naponta. Azután hetenként növelhetjük ezt a mennyiséget napi két ismétléssel egészen addig, amíg minden egyes rítust el nem végzünk huszonegyszer naponta. A második héten napi öt rítus, a harmadik héten hét, a negyedik héten kilenc, és így tovább. Tíz hét elteltével eljutunk oda, hogy mindegyik gyakorlatot huszonegyszer csináljuk naponta.
Ha valakinek nehézségei támadnak ennek a mennyiségnek a kapcsán az első rítus végzése közben, az nyugodtan csökkentse le forgásai számát annyira, amennyitől még nem szédül. Előbb-utóbb úgyis képes lesz huszonegy egymás utáni pörgésre.
Elég rítusonként a huszonegy ismétlés reggel vagy este.

A légzési ritmus fontossága


Nemcsak az egyes gyakorlatok ismétlései közti rövid szünetben kell magunkat az egyenletes légzéshez tartani, hanem akkor is, amikor az egyik rítusról kis pihenés után áttérünk a következőre. Ilyenkor álljunk egyenesen és karunkat tegyük a csípőnkre. Mélyen és egyenletesen lélegezzünk.
A rítusok után javasolt egy langyos, de nem hideg fürdő.
Hetenként egy napnál többet sose hagyjunk ki!
Az öt rítus együttesen nem tart tovább húsz percnél.

Népszerű bejegyzések

Színek, számok, vonzódások

A színek rezgései jól megfoghatóak, egyszerűen megismerhetők, mint a számok, és nagy vonalakban át is válthatók. A kedvenc színek gyakran megegyeznek a sorsszám vagy a név színeivel. A sorsszám által hordozott szín pontosabb, míg a névhez rendelhető színek rezgése diszharmonikus lehet. Ilyenkor az ember idegennek érzi, vagy meg is változtatja a nevét, esetleg a becenévvel, nicknévvel nő össze. A komplementer színek alkalmazása a mindennapokban segíthet. HOGYAN SZÁMOLJUNK SORSSZÁMBÓL? A teljes születési dátum számjegyeit kell egyenként összeadni és egyjegyűre hozni. (pl: 1945 augusztus 7, 1+9+4+5+8+7=34 3+4=7, ebben az esetben a sorsszám 7) Amennyiben eredményként mesterszámot kapunk (11, 22, 33), önmagában és összeadva is értelmezhető, így a 11 kapcsolódik az ibolya, a 22 kapcsolódik az arany és magenta, a 33 kapcsolódik a mindent magába foglaló fehér ragyogással is. A SZÍNEKHEZ TARTOZÓ SZÁMÉRTÉKEK: 1 - VÖRÖS 2 - NARANCS 3 - SÁRGA 4 - ZÖLD 5 - KÉK 6 - INDIGÓ 7 és 11 -

Mihály Arkangyal

Mihály Arkangyal nevének jelentése: aki Istenhez hasonlatos. Az irgalom hercege. Szimbóluma a kard, megjelenése a kék, lila és fehér fény. Védelmező és vezető. Miben kérhetjük a segítségét? Vezetés, védelem, démonűzés, igazság, hit, akaraterő, életerő, bátorság, világosság, tisztaság.

A teremtés rezgései / Összhangban a világegyetemmel

Minden frekvencia. A megnyilvánulttól a láthatatlanig minden rezgésekből áll, a rezgések által érthető, és a rezgések által változtatható meg. Az emberi energiamezőre folyamatosan frekvenciák özöne hat, átalakítva az életminőséget minden pillanatban, és ezt befolyásolni nagyon nehéz. A tudatosan alkalmazott frekvenciák közül kiemelkedik a solfeggio sorozat, ami idővel hatról kilencre bővült (majd kiegészült még kettővel). Ősi hangok, újrafelfedezésük és leírásuk Dr Leonard Horowitz és Dr Joseph Pluto munkájához kötődik. A solfeggio frekvenciák a harmónia hangjai, rezgésigazítók, erős átalakító hatással vannak az emberi energiamezőre. Gyógyítanak, helyreállítanak. A kilenc alapfrekvencia mindegyike a létezés különböző szintjén hat. A solfeggio frekvenciák titka a kilenc ágú csillag titka. A Pythagoreusi matematika által fejthető meg, minden hang a 3, 6 és 9-es számon át fejezi ki a világegyetem harmóniáját. HOGYAN HASZNÁLJUK A HANGOKAT? Használatuk egyszerű. A vonzás és összeh

Taaffeit és Musgravit, a fejedelmi ikerpár

Még nyolcvan éve sincs, hogy a taaffeit feltűnt a drágakövek palettáján, harminc évvel később követte a hozzá legközelebb álló musgravit is. Lenyűgöző szépségű, fejedelmi kincsek, amik összetételükben és megjelenésükben alig megkülönböztethetők. Összetételük különleges, kristályos magnézium-vas-cink-alumínium-berillium-oxid. Alapszíneiben mindkettő szürkés lila, egyetlen látványos különbség, hogy a taaffeit világosabb. Mindkét ásvány az ibolya szín spektrumán mozog, a musgravit egészen mély szürkéskék árnyalatokba hajlik, míg a taaffeit éteribb, halványabb jelenség. A szürkébb kövek gyakran olajzöld fényt tükröznek. Áttetszőek, csiszolva üvegszerűek, mégis fényjátékokat játszva ragyognak. A musgravit energiája közel áll az ametiszt hez, a taaffeit kevésbé, a rezgésük nagyon magas. Mindkét kristály kapcsolható Zadkiel és Michael arkangyalok energiájához, és jól használhatók az ibolya fény munkáihoz, meditációkhoz. A hatalom, tisztaság, átalakulás és tökéletesség királyi szimbóluma

Himalájai kvarc, a megvilágosodás kristálya

A himalájai kristály, más néven tibeti kvarc az ásványvilág kiemelten erős képviselője. A hegyikristály minden jellemzője igaz rá és még sokkal több. Magas tisztaságú és rezgésű szilícium dioxid. A fekete zárványokkal tarkított kristály erős kapcsolatban áll a földdel, ez hatását megsokszorozza. A kevésbé látható "szennyeződések" érdekes fényjátékokat hoznak létre, gyakran meg is mutatják, hogy az ásvány a fény teljes spektrumát kifejezi. Raziel és Uriel angyalok energiájához kapcsolódik, de a kő saját programmal rendelkezik, ami meghatározza a vele való munkát. Ajtót nyit a személyes és egyetemes felsőbb valóságokra. A szellemi tisztaság, a látomások és a megvilágosodás kristálya, részben a saját programjának köszönhetően, részben annak, hogy transzformátorként óriási hatású meditációs kő, tele meglepetéssel. Ráhangolódva és összekapcsolódva a kristállyal, könnyen elérhetővé teszi a keresett tudást, megvilágítja az összefüggéseket. Képes látomásokat, sorozatos megvilá

Angyalábrázolások

Rendhagyó bejegyzés következik. A nap mint nap látott és felhasznált képanyag, amit a témában találunk, nagyrészt hétköznapi emberek szeretetéből, csodálatából vagy fájdalmából született. Kedvem támadt utánajárni, hogy mit adtak ebből Európa temetői. Eredeti szobrok és talán még szebb másolatok Lucca, Róma, Genova, Párizs és Rotterdam sírkertjeiből, parkjaiból. Közös vonásuk a különös szépség, ami a róluk készült fotókon egyformán átüt. Az alkotók általában ismeretlenek így az időközben híressé vált szobrok maguk is a kövekre vésett neveket viselik. Nem ismétlem magam, ez a képsor akár az arcok mögött folytatása is lehet.

Angyalkártyák

Szeretem az angyalkártyákat, különösen Doreen Virtue kártyáit. Ennek elsősorban Marius Michael George az oka, akinek a festményeivel sok évvel ezelőtt szerelembe estem. Azóta már tudom, hogy szinte bármely ihletett kép tökéletes eszköze a ráhangolódásnak. Minden, ami túlmutat a fizikailag megfogható és látható valóságon, a képek világán keresztül fogható meg. A tudatalattiban lapuló képanyag egyfajta eszköztár, ami megkönnyíti a kommunikációt. Az angyalkártyák a szépségük által a könnyed kapcsolatteremtés és áthangolódás eszközei. Nagyon kedves módja az ismerkedésnek, játékosan nyit kaput egy varázslatos világba. A gyermeki én imádja az angyal kártyákat. Doreen Virtue kártyái gyönyörűek. Szándékosan nem jóskártyákat emlegetek, habár annak készültek, de meditációs eszközökként még hasznosabbak. A kiválasztásuk szimpátiafüggő, nagyon különbözőek és nagyon különböző embereket szólítanak meg. Ennek a bejegyzésnek az apropója a legújabb Crystal Angels nevű csomag, ami a kristályener

Nehézfémek kiürítése a szervezetből

A nehézfémek felhalmozódása már újszülött korban elkezdődik, befolyásolja az anya szervezetéből érkező nehézfémmennyiség, később a levegő, a víz és az élelmiszerek minősége. Az amalgámtömések ideje lejárt, de aki érintett, az élete végéig magában hordja annak nyomait. Az ólom, higany, alumínium, kadmium gyakran említett mérgek, kiemelten érintik az idegrendszert és a zsírszövetet. A kiürítésük első számú gyógynövénye a koriander (Coriandrum sativum, kínai petrezselyem), de aki keresett már koriander cseppeket a boltokat járva, az tudja, hogy házi receptre lesz szüksége, vagy teljes kezelésre kell bejelentkeznie ahhoz, hogy hozzájusson. Íme a házilag elkészíthető receptek: KORIANDER TINKTÚRA: 60g szárított koriander levél 10g tört koriander mag 500ml 40%-os alkohol vagy kiváló minőségű vodka, vagy tiszta gyümölcspálinka desztillált víz Egy jól zárható, nagyon tiszta edényben az aprított levelet és magot kevés desztillált vízzel összekeverjük, majd jó meleg dunsztba tesszük 4

Szakrális geometria / Janosh

janosh-art.com

Az alábecsült cirkon

A cirkon, vagy ahogyan még nevezik hiacint, gyémántragyogású cirkónium-szilikát kristály. Természetes formában általában fehér, sárgásfehér, sárga, vöröses, zöld és füstszínű. A természetes ibolya és kék cirkon szinte elérhetetlenül ritka, szintetikus változata elterjedt és népszerű. Raziel angyal egyik jelképe. A kristály színárnyalatától függően szimbolikusan mind a Naphoz, mind a Holdhoz kapcsolható. A fehér cirkon felületesen szemlélve összetéveszthető a gyémánttal, a ragyogása alig marad el mögötte. A gyémánt 33-as szimbólumától eltérően a cirkon száma 4. A különbség az a tény, hogy szén helyett szilíciumot tartalmaz. A bölcsesség, tekintély, elragadtatás, öröm és megnyugvás kristálya. Kiegyensúlyozó és tisztánlátást segítő hatása van. Amennyiben az integráció a fő irányvonal, a cirkon összhangot teremt. A bibliai időkben nagy tekintélynek örvendett, akkoriban a démonűzésben is szerepe volt. Az utóbbi években a divat szintetikus tömeggyártásának áldozatául esett. Könnyű ci